Wszelkie sposoby prostowania, niezależnie czy są to te najprostsze za pomocą suszarki lub szczotki, czy permanentne, należy wykonywać z odpowiedzialnością i przestrzegając zasad dotyczących wybranego sposobu. Im bardziej skomplikowana metoda i mocniejsze preparaty – tym oczywiście większe ryzyko. Ale dla prostych włosów kobiety są skłonne zaryzykować wiele..
Za to, czy włos jest prosty, czy kręcony odpowiada ułożenie mostków dwusiarczkowych we włosie. We włosach prostych cząsteczki proteinowe i łańcuchy układają się równolegle, we włosach kręconych pod kątem prostym do trzonu. Za skręt i falowanie włosa w pewnym stopniu odpowiedzialne są również połączenia wodorowe.Prostowanie włosów polega na zmianie struktury włosa. W zależności od tego, jaki zabieg zastosujemy, może to być zmiana czasowa lub permanentna.
Czasowe prostowanie włosów
Czasowych metod prostowania jest kilka. Wykorzystują one słabość połączeń wodorowych, które po zmoczeniu włosa zostają rozerwane, a w czasie jego suszenia znów się tworzą, przywracając kształt włosa. Możemy jednak, susząc włos lub prostując suche włosy kształt ten zmienić.
W salonach polskich prostowanie za pomocą szczotki lub prostownicy to najpopularniejsze nadal metody. Podobnie jak w przypadku innych technik modelowania, również i tu należy przestrzegać pewnych zasad zapewniających bezpieczeństwo włosom. A więc:
- włosy muszą być suche, chyba, że używamy specjalnej prostownicy dającej możliwość stosowania na włosach mokrych. Mokre włosy bardzo łatwo się niszczą. Ponieważ tracą połączenia wodorowe, mogą się „rozciągać” nawet do 30%, płytki ulegają odchyleniu i warstwa korowa jest odsłonięta – może zostać uszkodzona przez gorące urządzenie.
- włosy powinny być czyste – pozostałości preparatów nieodpowiednich do stosowania z prostownicą mogą spowodować „gotowanie włosa”.
- włosy powinny być dzielone na pasma nie szersze niż połowa szerokości płytki prostownicy.
- przed modelowaniem na włosy należy nałożyć protektor chroniący przez działaniem wysokiej temperatury. Trzeba zaczekać aż preparat wyschnie. Należy używać najmniejszych koniecznych ilości preparatu.
- zawsze należy kontrolować temperaturę urządzenia. Łatwo to można wykonać wykorzystując kartkę papieru lekko nawilżoną. Papier nie powinien się przebarwiać ani palić.
- włosy zaczynamy prostować od dolnych partii i robimy to sekcjami.
Salon fryzjerski powinien zapewnić przestrzeganie wszystkich powyższych zasad, a profesjonalne urządzenia ułatwiają pracę i zwiększają poziom bezpieczeństwa.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów prostownic. Wciąż mamy spory wybór prostownic tradycyjnych, metalowych. Nikogo nie muszę chyba przekonywać, że te przeznaczone do użytku domowego urządzenia, ani nie dają spektakularnych efektów, ani nie sprzyjają kondycji włosów. Pośród urządzeń „z wyższej półki”, w tym profesjonalnych, mamy do wyboru kilka rodzajów:
- prostownice ceramiczne – najbardziej obecnie popularne. Nie posiadają metalowych płytek a ceramiczne, emitujące jony ujemne, które poprawiają kondycję włosa (w prostownicach jonowo-ceramicznych). Ponadto płytki ceramiczne równomiernie przenoszą ciepło, doskonale je utrzymują, szybko się nagrzewają. Włosy są dobrze chronione przed spaleniem, nawilżone, błyszczące, nie elektryzują się.
- prostownice jonowe – emitują ładunki ujemne neutralizujące ładunki dodatnie tworzące się we włosach. Jony ujemne rozbijają cząsteczki wody na mikrocząsteczki, które częściowo wnikają we włosy, nawilżając je – tę cechę wykorzystuje się również w suszarkach jonowych, suszenie włosa zostaje przyspieszone nawet o połowę.
- prostownice porcelanowe – jest to odmiana prostownicy ceramicznej, w której wypalono w bardzo wysokiej temperaturze i ulepszono wypalany materiał – zazwyczaj rodzaj glinki kaolinowej. Jest bardziej wytrzymała niż typowa ceramiczna. Zapewnia lepsze warunki higieniczne. Lepiej również przewodzi ciepło.
- prostownice turmalinowe – wykorzystują jedyny na świecie minerał wykazujący w stanie naturalnym stałą energię. W sposób naturalny emituje on jony dodatnie i promieniowanie podczerwone. Powoduje utrzymanie wilgotności włosa. Wykorzystując ciepło podczerwieni nagrzewa włos od zewnątrz i wewnątrz, zapewniając większe bezpieczeństwo i lepszy efekt.
- prostownice z powłoką teflonową (Remington) – zrobioną ze 100% nieelektryzujących się włókien. Jest ona na tyle trwała, że może wytrzymywać wysokie temperatury, jest wodoodporna i odporna na środki chemiczne, zapobiega przywieraniu i uniemożliwia gromadzenie się lepkich substancji, powodujących uszkodzenie i niszczenie włosów. Wytrzymuje temperaturę nawet do 200 stopni. Chroni ona włosy przed metalowymi płytkami i zapewnia wg producenta o 70% bardziej bezpieczne zabiegi od tradycyjnych prostownic. W urządzeniu wykorzystano także właściwości bogatego w jony turmalinu, który redukuje elektryzowanie się włosów, przez co zapobiega ich plątaniu.
- prostownice nefrytowe – których zaletą jest bardzo krótki czas nagrzewania.
- prostownice parowe – podczas prostowania dodatkowo emitowana jest delikatna para wodna.
- prostownice suszące – do włosów mokrych – jest to specjalna odmiana prostownic, które można stosować na mokrych włosach. Mają specjalne kanaliki przez które odparowywana jest woda z mokrych włosów. Osiągają stosunkowo wysokie temperatury, często powyżej 200 stopni.
Permanentne prostowanie włosów
Kobiety, które chcą mieć proste włosy, a nie mają czasu na częste zabiegi, mają teraz możliwość permanentnego prostowania.
W zabiegach chemicznych używa się preparatów opartych głównie na trzech substancjach, przerywających mostki dwusiarczkowe.
- Sodium Hydroxide – wodorotlenek sodu, najsilniejszy, ale i najskuteczniejszy ze środków. Substancja zmiękcza włókna włosa i je spulchnia. Preparat występuje w stężeniu 5% i 10%, jego pH waha się od 10 do 14. Wg polskich przepisów w profesjonalnych preparatach nie może jednak stanowić więcej niż 4,5% wagi preparatu. Im silniejszy jest preparat, tym czas działania oczywiście powinien być krótszy. Mocniejsze stężenie zapewnia również większy efekt. Przed zabiegiem włosy muszą zostać umyte. Proces prostowania włosów tą substancją jest nieodwracalny, co oznacza tyle, że włosy znów będą naturalne i skręcone gdy odrosną.
- Guanidine Hydroxide (wodorotlenek guanidyny) – nie jest zasadowy, jest mniej szkodliwy dla włosów, jednak czasem może wywołać przetłuszczenie skóry głowy. Zazwyczaj przed i po zabiegu wymaga zastosowania odżywczych zabiegów. Jest używany jako mieszanka z wodorotlenkiem wapnia i węglanem guanidyny. Zabieg z tą substancją jest również nieodwracalny. Jest to preparat bardzo podobny do wodorotlenku sodu w działaniu, stosuje się go dla bardziej wrażliwej skóry głowy.
- Ammonium Thioglycolate (tioglikolan amonu) – jest substancją mniej agresywną. Jej sposób działania jest inny niż powyższych substancji. Zmiękczenie i rozluźnienie połączeń następuje w wyniku zmian w połączeniach cystynowych. Specyfik jest również kwaśny – ma pH 9-9,5, wymaga więc użycia po zabiegu neutralizatora. Proces jest odwracalny. Ten sam składnik stosuje się także w produktach do trwałej ondulacji. Działanie preparatów z tioglikolanem amonu jest słabsze niż wodorotlenków i nie nadaje się do włosów silnie skręconych, włosów Afrykanów. Jest to skadnik najbardziej popularnej na świecie metody Japanese Thermal Reconditioning/TR – japońskiego termicznego przywracania kondycji włosom.
W preparatach występują również inne substancje pomocnicze, takie jak: substancje zasadowe (np. węglan amonu) – dające włosom moc, różnego rodzaju detergenty pomagające wnikać preparatom do włosa, substancje chelatujące (wiążące metale) – usuwające metale, takie jak żelazo czy miedź, które powodują, że substancja nabiera odcienia czerwonego lub zielonego, a włosy mają nieprzyjemny zapach, substancje odżywcze, takie jak proteiny, polimery, emolienty i protektory, oraz na koniec oczywiście substancje zapachowe „zagłuszające” wyjątkowo nieprzyjemny zapach takiej mieszanki. Skład różni się oczywiście w zależności od metody, wpływa na jej szybkość, moc, efekt itp.
Systemów jest na rynku bardzo wiele, choć w Polsce jest to dopiero początek kariery trwałego prostowania włosów. Dominują techniki pochodzące z Japonii, w której wymyślano je głównie w celu odżywienia i wygładzenia włosów (jak wszyscy wiedzą, włosy Azjatek są najczęściej z natury proste). Jednak systemy japońskie z powodzeniem prostują również włos.