Metoda świadomego snu

senŚwiadomy sen znany jest od setek lat, jednak dopiero w ostatnim czasie znalazł się w wielkim zainteresowaniu.

Dlaczego ?

Świadomy sen to taki sen w którym zdajesz sobie sprawę z tego, że śnisz. Możesz wtedy robić wszystko to na co masz ochotę. Podczas snu umiejętność krytycznego myślenia jest wyłączona, ponieważ kiedy śpisz płat czołowy (część mózgu odpowiedzialna za logiczne myślenie, wszystkie dlaczego ? jak ?) właśnie sobie odpoczywa, żeby dać radę podczas następnego wyczerpującego dnia w pracy lub szkole.

Wykorzystaj wspaniałą szansę na naukę świadomego śnienia ! Skoro przesypiamy jedną trzecią życia to dlaczego podczas tego czasu nie możemy się dobrze bawić ?

No dobrze – mówisz, ale mi się może nie udać, nie urodziłem się do tego. Pewien mądry człowiek powiedział kiedyś : “Jeżeli ktoś coś potrafi to każdy może się tego nauczyć, a nawet lepiej niż ta osoba”. Ze świadomych snów korzystają aktorzy, malarze, pisarze. Otrzymują w nich nowe natchnienia, uczeni realizują swoje projekty naukowe.

Jeżeli myślisz teraz : Ok, ale czy to jest bezpieczne ? Jak najbardziej, marzenia senne występują u ludzi naturalnie, a taki mały dodatek jak zmiana miejsca, postaci czy akcji snu nie ingeruje w jego naturalność.

Wszystko super, ale po co mi to ? – pytasz. Otóż w świadomych snach możesz odreagować po całym dniu wyczerpującej pracy lub kontynuować swoją zabawę rozpoczętą w ciągu dnia. Marzyłeś kiedyś o locie samolotem, byciu saperem, magikiem, bokserem, supermanem, gwiazdą Rocka, może chciałeś komuś nakopać a boisz się tego zrobić w rzeczywistości a może chciałeś dowiedzieć się czegoś o Twoich wydarzeniach z dzieciństwa ? Wszystko to osiągniesz dzięki temu kursowi świadomego śnienia.

Zadziw swoich kolegów ze szkoły, z pracy tą cudowną umiejętnością. Pokonasz dzięki niej Swoje koszmary np. przez rozmowę z nimi – pamiętaj to Ty jesteś władcą we śnie, lęki np. wysokości, możesz kontynuować naukę sportów i niech nie zdziwią cię efekty, które osiągniesz dzięki treningom we śnie.

Najlepszy czas na naukę jest właśnie teraz !

Gdzie te cudowne metody które pomogą mi spełnić moje najskrytsze marzenia ? – pytasz.

Zajmiemy się teram nieco mniej ciekawszą, ale jakże niezbędną częścią tego kursu. Twój sen składa się z kilku faz. Można przypuszczać, że jednym z głównych celów Twojego snu są marzenia senne. Podczas jednej nocy śnimy od 1,5 do 2 h.

Występują one podczas fazy REM (Rapied Eye Moves, czyli szybkich ruchów oczu).Jeden cykl snu rwa 90 minut. Na początku nocy fazy REM są krótkie (około 10 minut). Z czasem ulegają one wydłużeniu, nawet do 45 minut.

Zapoznajmy się teraz trochę z fazami Twojego snu.

Faza 1

Zamykamy oczy. Aktywność mózgu spada, umysł uspokaja się. Ta faza nie jest jeszcze snem, zaczynamy dopiero zasypiać. Wielu ludziom towarzyszy wtedy uczucie opadania, kołysania, czy wznoszenia się, jak również doznań wzrokowych i słuchowych. Mięśnie rozluźniają się, oczy ustawiają się lekko w górę, świadomość zawęża się do niewielkiego poziomu. Ten stan może trwać od 10 do 15 minut.

Faza 2

Ten etap snu może trwać kilka sekund, ale może też mieć dziesięć minut. Jest to również nazywana lekkim snem, ponieważ nadal można Cię łatwo obudzić Jeśli teraz się obudzisz, nie będziesz mieć przeczucia, że przed momentem spałeś.

Fazy 3 i 4 – Głęboki sen

Twój sen staje się teraz naprawdę głęboki. Twoje ciało jest bardzo zrelaksowane, bicie serca i częstotliwość oddychania spada. Trudnym jest obudzenie się z tego stanu. Jeżeli obudziłbyś się, wszystko wyda ci się zamazane i będziesz zdezorientowany, a jedynym Twoim pragnieniem będzie powrót do snu.

Po fazie REM, powracamy do fazy N-REM, potem w REM i tak aż do przebudzenia.

Zmiana jest w Tobie !

Ważną umiejętnością niemalże niezbędną w uzyskiwaniu świadomych snów jest zapamiętywanie snów, oraz prowadzenie tzw. Dziennika snów.

Dlaczego napisałem, niemalże niezbędną ? – dociekasz, otóż już Ci wyjaśniam.
Jest to jak najbardziej zależne od techniki jakiej zamierzasz użyć, oraz od Twojej pamięci i zaangażowania w świadome śnienie. Pozwól, że dociągnę do końca temat zapamiętywania snów.

Zapewne mówisz teraz : „ale ja nie mam snów”. Każdy je ma, co więcej Ci powiem. Masz ich 4-5 każdej nocy kiedy śpisz ok. 8h.

Najłatwiejszą metodą która prowadzi do zapamiętywania snów i jest niezwykle skuteczna to afirmacja.

Afirmacje to słowa które wypowiadamy.

Przed pójściem spać powtarzaj sobie : „będę pamiętał moje sny i obudzę się po każdym z nich”. Równie dobrym sposobem na afirmacje jest pytanie : „Co powinienem zrobić aby pamiętać moje sny po przebudzeniu”. Tutaj odpowiedź pozostawiam Tobie, pamiętaj, że musi być ona szczegółowa i wyczerpująca.

Dziennik snów. Wielu autorów, jako podstawę uznaje właśnie dziennik snów. Ja jednak uważam, że jest on potrzebny dla ludzi którzy mają bardzo wiele spraw na głowie i być może nie koniecznie chcą osiągnąć LD. Ja zaczynałem bez dziennika, właściwie to dziennik miałem w głowie i przyniosło mi to znakomite efekty już po 10 dniach..

Jeżeli jednak zdecydowałeś się prowadzić dziennik, to pamiętaj, że musisz prowadzić go codziennie i zapisywać w nim wszystkie szczegóły z Twojego snu.. Twoim dziennikiem snów może być zeszyt, notes, plik tekstowy na kompie, nagranie dźwiękowe lub wideo !

Znajdź znaki Twojego snu !

Znaki snu to często takie przedmioty, postacie lub sytuacje które nie istnieją lub nie mogłyby się wydarzyć w realnym świecie. Należą do nich nieczytelne teksty, niedziałające lampki, różne godziny na tym samym zegarku, możliwość oddychania przy zatkanym nosie, umiejętność latania, spotkanie osoby zmarłej itd.

Nie koniecznie znakami snu są fikcyjne postacie, jest to np. rzecz, osoba lub wydarzenie które, często spotykasz w swoim życiu.

Najlepszy czas na działanie jest teraz !

Nasz mózg nie odróżnia snu od rzeczywistości, dla niego to co się wydarzy w śnie jest tak samo prawdziwe jak wydarzenie w realu. Ocena krytyczna we śnie jest zawieszona. Jeżeli we śnie latałbyś po niebie, a nagle zatrzymałby cię policjant w różowym mundurze i powiedział, że przekroczyłeś prędkość to byłoby to dla Ciebie oczywistą prawdą.

Musimy walczyć o świadomość w śnie !

Drogi czytelniku, pragnę abyś powziął postanowienie, że podwoisz dotychczasowe zaangażowanie jakie wkładałeś w świadome śnienie a będzie Ci ono dostępne szybciej niż się tylko spodziewasz.

Zacznij już teraz !

Spójrz w swoje dłonie i z wielkim zaniepokojeniem zapytaj siebie : Czy to sen ?

Jeżeli ujrzysz więcej lub mniej palców, lub Twoje dłonie będą zdeformowane to oznacza to że właśnie śnisz !

Rób więcej taki testów w ciągu dnia ! Niech wejdzie Ci to w nawyk !

Wyrób sobie nawyk robienia testów rzeczywistości w ciągu dnia, kiedy spotykasz pewne osoby, kiedy uczestniczysz w jakiś wydarzeniach. Niech będą to znaki z Twojego snu !

Więcej testów rzeczywistości : zatkaj nos, spróbuj latać, włącz światło

TO WSZYSTKO WYSTARCZY ŻEBY ŚWIADOMNIE ŚNIĆ, PRAWDA ŻE PROSTE ?

Zajmiemy się teraz tym co można robić we śnie i jak przedłużyć jego trwanie, oaz jak go ustabilizować.

Kiedy odkryjesz, że śnisz, może okazać się trudnym pozostanie świadomym, lub nawet
pozostanie we śnie. Oto kilka porad, które mogą okazać się pomocne:
Zachowaj spokój. Jedną z najczęściej spotykanych rzeczy, która powoduje przebudzenie, jest zbytnia ekscytacja. Zaraz po odkryciu tego, że śnisz, możesz się bardzo podekscytować. Staraj się pozostać spokojnym przez głębokie oddechy i powtarzanie czegoś w stylu „jestem świadomy i pozostanę w śnie”.

Obracanie
Jeżeli czujesz, że sen odchodzi, użyj tego sposobu. Obróć się wokół własnej osi (nie zakręci
ci się w głowie) i powtarzaj: „Kiedy stanę spokojnie, nadal będę we śnie”, lub „Kiedy się
zatrzymam, będę [tu wstaw miejsce]”.

Popatrz na ręce
Inną techniką stabilizującą jest koncentracja na stałym punkcie snu, takim jak Twoje ręce lub
ziemia.

Potrzyj ręce
Pocieranie rękami da Ci poczucie poruszania i tarcia. Podczas pocierania rąk, powiedz do
siebie: „Jestem w moim śnie” lub coś, co pomoże Ci pozostać w śnie.
Badania wykazują, że technika obrotów jest najbardziej efektywna. Kolejną jest technika
tarcia rękami.
Złap się za coś
Kiedy czujesz, że sen odpływa, złap się za coś, co Ci się śni. Chwyć coś takiego jak trawa,
podnieś jakiś przedmiot w zasięgu ręki, złap jakąś postać we śnie. Podczas trzymania tego
przedmiotu, powiedz, że chcesz pozostać w śnie.

Zrób listę rzeczy do zrobienia
Nie wiedząc, co zrobić podczas świadomego snu można łatwo odpłynąć w zwykły sen.
Sporządź listę, na której umieścisz rzeczy do zrobienia podczas świadomego snu. Po czym
przed snem wybierz dwie rzeczy z tej listy, które chcesz zrobić tej nocy. Pamiętaj o nich,
kładąc się spać.
W ten sposób, kiedy odzyskasz świadomość, będziesz dokładnie wiedzieć, jaki jest Twój cel.

Wykrzycz to
Kiedy czujesz, że tracisz świadomość, krzyknij: „więcej świadomości!” lub „świadomość
1000x!” albo „ostrość snu! CHCE MIEĆ JESZCZE OSTRZEJSZY SEN!”.

Życzę Ci, aby Twoje świadome sny były jak najbardziej barwne i żywe, takie jakie właśnie chcesz. Z tym kursem przyjdą Ci na pewno szybko.

Comments are closed.