Anoreksja

anoreksjaOdchudzanie jest procesem dotyczącym bezpośrednio naszego ciała i polega na wszelkich działaniach prowadzących do spadku wagi ciała. Nadwaga jest zjawiskiem niedobrym i niezwykle obciążającym ludzki organizm. W przypadku występowania nadwagi należy pomyśleć o odchudzaniu i powie nam to każdy lekarz. Często jednak za odchudzanie się, biorą się osoby, które z nadwagą nigdy nic wspólnego nie miały. Co więcej wręcz odwrotnie, są całkiem szczupłe, tylko ich mózg generuje błędny obraz, że ciało jest zbyt pulchne oraz duże. Są to stany problemów nie ciała lecz psychiki i tacy też lekarze zajmują się tego rodzaju zaburzeniami.

Jedną z najpopularniejszych chorób dotykających psychiki, a wiążących się bezpośrednio z masą ciała jest anoreksja. Osoby dotknięte tą chorobą odchudzają się na śmierć. Potrafią doskonale kamuflować się z tym co robią, łącznie z wcieraniem masła z kanapek we włosy. Osoby te na wyczerpaniu wyglądają jak kościotrupy, same jednak w lustrze widzą się jako osoby z dużą nadwagą.

Leczenie anoreksji

Leczenie chorych na jadłowstręt psychiczny trwa raczej lata, niż miesiące. Śmiertelność w przebiegu choroby waha się od 5,7 do 15% chorych, które nie zostały wyleczone przed 24-ym rokiem życia.

Chorzy muszą zaakceptować konieczność uzyskania prawidłowej wagi ciała. Terapia ograniczona wyłącznie do leczenia żywieniowego wiąże się z ryzykiem nawrotu. Depresja, lęki i konflikty rodzinne są wtórne do zaburzeń odżywiania się. Przyczyny psychiczne powinny być leczone w pierwszej kolejności. Istotne jest zaangażowanie w proces leczenia rodziny, tak aby wspierać pacjentkę i równocześnie postępować z łagodną stanowczością. Ważnym aspektem terapii jest psychoedukacja chorej i rodziny. Wyjaśnienie mechanizmów anoreksji i podstawowych sposobów radzenia sobie chorobą. Próba uświadomienia psychologicznych mechanizmów problemu.

Comments are closed.